Rödluva, gånger två

2019-10-28 | Nyheter

Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar) har tagit stallets båda segrar på andra sidan 100-strecket under 2019.
Först vann fuxstoet ett lopp inom Solvallaserien för ston med 60.000 kronor till vinnaren på 1.13,6a/2.140 den 16 oktober och under söndagens semifinaler till Breeders Crown slog hon till igen. Från treje ytter krävdes ett slutvarv i trakterna kring 1.10,5 innan segern var i hamn och Conrads Rödluva blev dagssnabbast på Solvalla med sin notering 1.12,0a/2.140 meter.

Conrads Rödluva kommer att selas ut från spår fyra av sin skötare Isabell Eriksson i finalen på Sundbyholm den 10 november. Även Alaska Kronos (Trixton) och Michaela Magnusson åker till Eskilstuna efter en fjärdeplats i uttagningen på Solvalla.

Seger nummer 100 för tränare Redén tog nyförvärvet Valley Brodde (Ready Cash) på Romme den 11 oktober. Ellinor Wennebring sköter den sexårige valacken.