Först och främst måste vi hylla VINNARNA från gårdagen ponnytrav på Solvalla. En självklarhet för oss på Stall Zet att sponsra hela Kriteriedagen. Det är vår och hästarnas framtid. Bra kämpat alla ni som deltog igår. Här är några av vinnarna.
Topp 3 i Russkriteriet
Och här topp 3 i ”Shettis” Kriteriet.
Frasse och Fanucci hyllar vinnarna lite extra.
Nu rullar bilen hem från en fin lunchutflykt till Färjestad, Blue Boy Face fortsätter att ta kliv, enkel seger och han är snart med på V7… haha, nä såklart V8, skriver man så nu? En som haft maximal stolpe ut i sin början på tävlingsbanan är Emilia Esperanza, 2a slagen med nos i karriären andra start. 12,5 sista varvet med 11 sista 500, ändå åker vi dit i sista steget. Surt, med tanke på att debuten blev exakt lika!
Grabbarna Missle (gör alltid sitt) Hill bra 2a. Och Versace Face riktigt fin som 3a i comebacken!
Och gårdagen bjöd även den på lite gott och blandat. Mellby Note (en personlig liten favorit) och D’artagnan Face som höll sig lugn och skötte sig med den äran.
Ultimus föll, men kommer vara klart förbättrad med lopp i kroppen.
Många hästar ut i lördag och söndag , jag la upp jobben i sanden lite annorlunda idag, hästarna har vart lite för tung i kroppen senaste veckan, räknar med bra tillbakastuds redan nu till helgen!
Det tar vi i podden om resultatet blev till belåtenhet.
Nu behöver bilen laddas och jag måste få en latte, valpen som sköter ratten får välja valfritt snacks.
Hörs!

